
Samlingen hänger annars i Bonniers förlagslokaler i Stockholm men till konsthallen har över 170 verk av 85 konstnärer valts ut. Av dessa är 18 kvinnor, en indikation över Gerard Bonniers smak men även samtidens konstklimat. Konsten hänger i en tät salongshängning, en nödvändighet för att få plats med alla verk.
Bo Madestrand avslutar sin recension av utställningen i Dagens Nyheter med att den känns som ett beställningsjobb från ägarfamiljen Bonniers. Precis samma tanke hade nog många som var på vernissagen i förra veckan. Men trots den lite mossiga känslan som utställningen i sin helhet ger, och som förstärks genom salongshängningen, finns det guldkorn bland verken.

Ulla Wiggen finns representerad i utställningen med en av sina kretskortsmålningar som hon utförde mellan 1963 och 1969. Efter det lämnade Wiggen konstscenen i många år, men just kretskortsmålningarna ställdes ut på Moderna Museet 2013. I dessa finns en torr, avskalad estetik som samtidigt ger intryck av något som sjuder under ytan.
Att leta fram guldkorn och egna favoriter, som de nämnda, är nog det bästa sättet att närma sig ”Andra sidan skiftet”. Utställningen kan ses som ett tidsdokument men är ju framför allt en spegling av samlaren Gerard Bonniers smak. På gott och ont.
Johanna Theander
Foto: Magnus Bons. Bonniers Konsthall, Torsgatan 9. Utställningen pågår 31 maj – 20 augusti 2017





















