Konsten
  • Recensioner
  • Frågeformuläret
  • Konstkommentarer
  • Tips
  • Om oss
  • Annonsera
  • Kontakta oss
  • Skribenter
  • Integritetspolicy
Konsten.net på Instagram
magnusbons
Min text i katalogen till Jockum Nordströms utställning på Liljevalchs+
Konsten.net uppdaterad med Anders Olofssons recension av Tove Kjellmark på Färgfabriken.
Konsten.net uppdaterad med Eva Asps tips av Carl Johan Erikson & Björn Larssons utställning Attraktionskampajnen på Tegen 2.
CM Lundberg, Konstakademien @cm_lundberg @konstakademien #konstennet
Christina Thomas Dahlberg, Konstakademien @christinathomasdahlberg @konstakademien #konstennet
Jarl Ingvarsson, Konstakademien #jarlingvarsson @konstakademien #konstennet
Följ
Konsten.net stöds av
  • Om oss
  • Annonsera
  • Skribenter
  • Kontakt
  • Integritetspolicy
Facebook
Instagram
RSS
Konsten Konsten
Konsten
  • Recensioner
  • Tips
  • Konstkommentarer
  • Frågeformuläret

  • Konstens tips

Wetterling Gallery, Stockholm: Jason Martin (16/10-7/11)

  • Redaktionen
  • 16 oktober 2009
  • 8 views

martinMåleriet har som få andra konstnärer förmågan att ikläda sig nästan vilken roll som helst. Man kan välja att avbilda verkligheten fotorealistiskt, söka dess inre strukturer via ett abstrakt formspråk. Och så kan man helt sonika hänge sig åt färgens materialitet, nosa djupt över paletten och smeka ytorna med penseln. Engelsmannen Jason Martin tillhör denna kategori konstnärer, som nu för första gången ställer ut separat i Sverige. Och han tar verkligen ut svängarna. Martin arbetar med ett verktyg som påminner om en kratta eller gammaldags luskam, vilken han omsorgsfullt drar genom färgen i svepande rörelser. Resultatet blir en slags frusna malströmmar av färg, som tillåter ljuset att leka fram ett eget mönster. Det finns en djup sensualitet i detta arbete, jag kan inte låta bli att associera till schamporeklamen i TV där frisörsalongens postbud griper tillfället i akt att vällustigt smeka kundens glänsande hårman utan hennes vetskap (hon tror att det är frisören som kontrollerar sitt arbete). Jason Martin smeker sig genom färgen på samma sätt och man får lätt intrycket att spontaniteten väglett honom, vilket knappast är fallet. Här och var har rörelsen fortsatt utanför duken, och färgtrådar hänger ned från ramkanten. Trots detta inser man snabbt att processen kräver omsorgsfull planering av ett slag som inte ligger Gunnel Wåhlstrand efter i noggrannhet. Men Martin drar sig heller inte för att utmana den förment goda smaken: efter en stund i hans sällskap känns sinnligheten smått kväljande, vilket förmodligen även det är en strategiskt kalkylerad effekt. Hans referenser till Baudelaire känns ovanligt passande. (Adress: Kungsträdgården 3)

Anders Olofsson
Print Friendly, PDF & EmailUtskriftsvänlig version
Dela med Facebook 0
Tweeta med Twitter 0
Dela med e-post 0
Redaktionen

Redaktionen står som författare av osignerat material och av texter som inte författats av en av Konsten.net:s ordinarie skribenter.

Prenumerera

Prenumerera på nya artiklar från Konsten.net!

Du kan också vara intresserad av...
Läs mer
  • Konstens tips

Carl Johan Erikson & Björn Larsson på Tegen 2

  • Eva Asp
  • 30 januari 2023
Läs mer
  • Konstens tips

Joakim Forsgren på Extension Art Space

  • Eva Asp
  • 20 december 2022
Läs mer
  • Konstens tips

Theresa Traore Dahlberg hos Andréhn-Schiptjenko

  • Thomas Olsson
  • 04 december 2022

Lämna en kommentar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *

Denna webbplats använder Akismet för att minska skräppost. Lär dig hur din kommentardata bearbetas.

KONSTEN.NET
  • Recensioner
  • Tips
  • Konstkommentarer
  • Frågeformuläret
Nättidskrift om samtidskonst

Ange dina sökord och tryck på Enter.