Konsten
  • Recensioner
  • Frågeformuläret
  • Konstkommentarer
  • Tips
  • Om oss
  • Annonsera
  • Kontakta oss
  • Skribenter
  • Integritetspolicy
Konsten.net på Instagram
magnusbons
Konsten.net uppdaterad med Emma Wargs recension av Jockum Nordström på Liljevalchs+.
Min text i katalogen till Jockum Nordströms utställning på Liljevalchs+
Konsten.net uppdaterad med Anders Olofssons recension av Tove Kjellmark på Färgfabriken.
Konsten.net uppdaterad med Eva Asps tips av Carl Johan Erikson & Björn Larssons utställning Attraktionskampajnen på Tegen 2.
CM Lundberg, Konstakademien @cm_lundberg @konstakademien #konstennet
Christina Thomas Dahlberg, Konstakademien @christinathomasdahlberg @konstakademien #konstennet
Följ
Konsten.net stöds av
  • Om oss
  • Annonsera
  • Skribenter
  • Kontakt
  • Integritetspolicy
Facebook
Instagram
RSS
Konsten Konsten
Konsten
  • Recensioner
  • Tips
  • Konstkommentarer
  • Frågeformuläret

  • Konstens tips

Maya Eizin Öijer på Andréhn-Schiptjenko

  • Anders Olofsson
  • 30 mars 2012
  • 31 views
Maya Eizin Öijer, Tidlös-Timeless, 2012 (detalj)

Det har sina sidor att vara pionjär. Man tvingas under lång tid att förhålla sig till det faktum att inte många vet vad man sysslar med. Om man har lyckan med sig blir man till sist geniförklarad. Så ökar publikens krav, tills dess man blir upphunnen av omvärldens förväntningar. Och plötsligt väcker inget som man gör längre särskilt stor uppmärksamhet. Maya Eizin Öijer har kanske känt denna förbannelse flåsa henne i nacken. Under det sena 80-talet lyftes hon fram i konscenens absoluta mitt som en av de nya “postmoderna” konstnärerna. I mångt och mycket var detta en effekt av den teknik hon använde sig av, där symboler och andra bildelement från olika tider och stilar smältes samman i raffinerat utförda digitala montage. Själv har jag alltid tyckt detta var att underskatta henne som konstnär. Hon är minst av allt någon supercool mediejonglör, som lånar ut sina verk som illustrationer till konstfilosofiska teoretiker. Hennes återhållna uttryck har mer att göra med känsloläget i den asiatiska konsten, där starka känslor tuktas i en stram dräkt. För det bubblar och glöder i den eizinska grytan, det är uppenbart.

Nu har hon emellertid gjort det enda rätta, och satt spaden i marken där hon står. Och vad är det hon funnit? Inget mer eller mindre än de egna rötterna, spåren av ett konstnärskap innan konstetablissemanget älskat ihjäl det. I ett nafs sänker hon garden, och släpper betrakten inpå livet. Hennes nya utställning tecknar en snörrät linje mellan de sofistikerade digitala montagen och ett betydligt ruffigare, streetart-inspirerad stil. Flera av bilderna har paralleller i digitala förlagor eller 1700-talets kleinkunst. Döden, kärleken, lidelsen och lusten är goda grannar som möts på existensens gårdsfest med oljefärgen och de feta märkpennorna i högsta hugg. Maya Eizin Öijer kastar sig över de ibland ganska brutala vanitasmotiven med stor energi, något som trängt in i varenda linje hon tecknar på duken. Det är ingen konstnär som nöjd och belåten lutar sig tillbaka i full tillit på att den egna hantverksskickligheten skall rädda skivan, utan en hungrig skapande själ på jakt efter ett uttryck som bränner, som berör och gör skillnad. Man kippar efter andan, tacksam över denna stimulerande rockad.

Adress: Hudiksvallsgatan 8, Stockholm
Utställningen pågår under perioden 29/3 – 6/5

Anders Olofsson (text), Andréhn-Schiptjenko (foto)

Print Friendly, PDF & EmailUtskriftsvänlig version
Dela med Facebook 3
Tweeta med Twitter 0
Dela med e-post 0
Anders Olofsson

Jag är Konstens grundare och ansvarige utgivare. Min bakgrund är brokig, och omfattar allt från IT-konsulting till konstkritik. Har tidigare jobbat för bl.a. Konstperspektiv och Statens konstråd. Numera pensionerad och med andra ord frilans.

Prenumerera

Prenumerera på nya artiklar från Konsten.net!

Du kan också vara intresserad av...
Läs mer
  • Konstens tips

Carl Johan Erikson & Björn Larsson på Tegen 2

  • Eva Asp
  • 30 januari 2023
Läs mer
  • Konstens tips

Joakim Forsgren på Extension Art Space

  • Eva Asp
  • 20 december 2022
Läs mer
  • Konstens tips

Theresa Traore Dahlberg hos Andréhn-Schiptjenko

  • Thomas Olsson
  • 04 december 2022
3 comments
  1. Birgitta Burling skriver:
    05 april 2012 kl. 7:19

    Hej Storartad utställning och punkig rakhet.Superbra!Håller med om allt.
    Utom: det finns inte en gnutta oljefärg så långt ögat når i hennes verk.

  2. Valdemar Cher skriver:
    15 februari 2013 kl. 17:17

    Det är ett tråkigt måleri med för stora anspråk, helt enkelt. A. Olofsson skriver goja.

  3. V. Cher skriver:
    16 februari 2013 kl. 16:53

    Det är rena rama kitsch!

Lämna en kommentar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *

Denna webbplats använder Akismet för att minska skräppost. Lär dig hur din kommentardata bearbetas.

KONSTEN.NET
  • Recensioner
  • Tips
  • Konstkommentarer
  • Frågeformuläret
Nättidskrift om samtidskonst

Ange dina sökord och tryck på Enter.