Konsten
  • Recensioner
  • Frågeformuläret
  • Konstkommentarer
  • Tips
  • Om oss
  • Annonsera
  • Kontakta oss
  • Skribenter
  • Integritetspolicy
Konsten.net på Instagram
magnusbons
Konsten.net uppdaterad med Annika Nordins recension av Ett hem på Thielska galleriet.
Jeppe Hein, Moderna museet @jeppehein @modernamuseet #konstennet
Konsten.net uppdaterad med Thomas Olssons tips om Zimm Halls utställning Avfart på Spökavfarten (mellan Essingeleden och Kristinebergs slottspark).
Tuija Lindström, Kulturhuset Stadsteatern #tuijalindström @kulturhusetstadsteatern #konstennet
Konsten.net uppdaterad med min text från Venedigbiennalen.
Frida Orupabo, Galerie Nordenhake @nemiepeba @galerie_nordenhake #konstennet
Följ
Konsten.net stöds av
  • Om oss
  • Annonsera
  • Skribenter
  • Kontakt
  • Integritetspolicy
Facebook
Instagram
RSS
Konsten Konsten
Konsten
  • Recensioner
  • Tips
  • Konstkommentarer
  • Frågeformuläret


  • Konstens tips

Katarina Klingspor Ekelund på SPG

  • Peter Cornell
  • 06 september 2018
  • 22 views

Linjen snirklar sig fram i eviga minimala krumelurer, tuschpennan töms och ersätts av nya. Katarina Klingspor Ekelunds ”Timescapes” breder ut sig över det stora papperet som oändligt invecklade och trassliga Ariadnetrådar. Nära sömnad: vi ser de båda trådändarna sticka ut – men det är en tuschlinjes början och slut. Däremellan ett helt kosmos (eller en cell?) av rörelser, fördrivningar, ljuseffekter och inre processer, levande organiskt och nebulöst.

Det är en värld som kan påminna om Jean Dubuffets Texturologier; han blandade gärna sand i färgen och sanden är ett material som Katarina Klingspor Ekelund ofta har använt i tidigare verk. Båda kunde ha William Blakes ord som motto: att den som kan se världen i ett sandkorn håller oändligheten i sin hand. Det är lockande att försjunka i det svindlande myllret i hennes vackra, meditativa, rokokoblå ”Timescapes”. Betraktaren blir delaktig i den tålmodiga arbetsprocessen och receptionen öppnar tillträde till en tid bortom vardagens tid. 

Men ibland låter hon den kosmiska harmonin brytas upp av sprickor (som när hon tidigare klippte söner en världskarta och byggde en egen version). I ett par objekt bildas absurda metamorfoser mellan kottar och dödliga vapen. Och i några ådrade plywoodskivor sågar hon ut ett centralt parti, färglägger det, ”förbättrar” det och återställer det på sin ursprungliga plats.

Ja, i olika variationer förenar Katarina Klingspor Ekelund med spirituell klarhet en konceptuell minimalism med en förankring i naturen.

Peter Cornell

Foto: Susanne Pettersson Gallery, Gävlegatan 10 B. Utställningen pågår 23 augusti – 22 september 2018

Print Friendly, PDF & EmailUtskriftsvänlig version
Dela med Facebook 0
Tweeta med Twitter 0
Dela med e-post 0
Peter Cornell

Peter Cornell är tidigare professor i konstens teori och idéhistoria på Konstfack och Kungl. Konsthögskolan. Konstkritiker och författare till Den hemliga källan, Paradisets vägar, Gemensamma rum, Saker, Mannen på gatan och Öppningar.





Prenumerera

Prenumerera på nya artiklar från Konsten.net!

Du kan också vara intresserad av...
Läs mer
  • Konstens tips

Zimm Hall på Spökavfarten

  • Thomas Olsson
  • 20 maj 2022
Läs mer
  • Konstens tips

Karin Karinsson på Macken i Malmö

  • Johanna Theander
  • 13 maj 2022
Läs mer
  • Konstens tips

Julia Bondesson på Moderna i Malmö

  • Magnus Bons
  • 28 februari 2022

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *

Denna webbplats använder Akismet för att minska skräppost. Lär dig hur din kommentardata bearbetas.

KONSTEN.NET
  • Recensioner
  • Tips
  • Konstkommentarer
  • Frågeformuläret
Nättidskrift om samtidskonst

Ange dina sökord och tryck på Enter.