Konsten
  • Recensioner
  • Frågeformuläret
  • Konstkommentarer
  • Tips
  • Om oss
  • Annonsera
  • Kontakta oss
  • Skribenter
  • Integritetspolicy
  • Prenumerera
Konsten.net på Instagram
magnusbons
Konsten.net uppdaterad med Sebastian Johans recension av Gunvor Nelson och Sara Broos på Kulturhuset.
Konsten.net uppdaterad med Emma Wargs recension av Loukia Alavanou och Carl-Michael von Hausswolff &Leif Elggren/KREV på Accelerator.
Torsten Andersson, Moderna museet #torstenandersson @modernamuseet #konstennet
Gunnar Ekelöf-rummet, Sigtunastiftelsen #gunnarekelöf @sigtunastiftelsen #konstennet
Esko Männikkö / Pekka Turunen, Galerie Nordenhake @eskomannikko #pekkaturunen @galerie_nordenhake #konstennet
Dan Wolgers, Galleri Hedenius #danwolgers @gallerihedenius #konstennet
Följ
Konsten.net stöds av
  • Om oss
  • Annonsera
  • Skribenter
  • Kontakt
  • Integritetspolicy
  • Prenumerera
Facebook
Instagram
RSS
Konsten Konsten
Konsten
  • Recensioner
  • Tips
  • Konstkommentarer
  • Frågeformuläret

  • Konstens tips

Jakob Krajcik på Peter Bergman

  • Redaktionen
  • 01 april 2012
  • 24 views

Tiden går. Peter Bergman firar 10 år som gallerist genom att ställa ut den konstnär som stod för den första utställningen på galleriet, Jakob Krajcik. Krajcik är en konstnär som omsorgsfullt uppehållit sig vid kontraster, mellan ljus och mörker, tomhet och innehåll, nuet och det förflutna. Ofta låter han dessa kontraster manifesteras i form av skåp, byggnader, lådor eller andra “behållare” där innehållet bevaras – alternativt döljs – för betraktaren.

Utställningen, med titeln “Pappershus”, består av ett antal byggnader som man efter en stund känner igenom som huserar gallerier eller andra konstinstitutioner. De är till synes svartbrända, med utslagna fönsterrutor och ibland staplade ovanpå som om de stuvats undan i ett avlägset förråd. Verken signalerar kulturkritik, men jag tror inte det är här man skall koppla på tolkningslokomotivet. Jakob Krajcik är betydligt mer subtil än så i sitt handlag med användningen av det utanverk som härbärgerar kulturens uttrycksformer. Byggnaderna har i hans händer berövats alla yttre markörer som manifesterar deras betydelse eller stärker deras kulturella kapital. I stället förvandlas de till platser där individen kan tömma sina farhågor, förhoppningar och drömmar. Reservoarer för det psykologiska sedimentet.

När man försiktigt rört sig i Krajciks drömvärld blir man varse det meditativa anslaget. Vi försätts i ett tillstånd där det specifika och symboliska gradvis utplånas och ger plats åt en allmängiltighet av det mest grundläggande slaget. I Krajciks sällskap behöver man inte rannsaka vare sig den egna personligheten eller samhället. Han manar oss i stället att ta ett varv djupare och möta vår egen spegelbild i tingen som tornar upp sig omkring oss.

Adress: Torsgatan 41, Stockholm
Utställningen pågår under perioden 29/3 – 28/4

Anders Olofsson (text), Peter Bergman (foto)

Print Friendly, PDF & EmailUtskriftsvänlig version
Dela med Facebook 0
Tweeta med Twitter 0
Dela med e-post 0
Redaktionen

Redaktionen står som författare av osignerat material och av texter som inte författats av en av Konsten.net:s ordinarie skribenter.

Prenumerera

Prenumerera på nya artiklar från Konsten.net!

Du kan också vara intresserad av...
Läs mer
  • Konstens tips

Tuần Andrew Nguyễn på Marabouparken

  • Thomas Olsson
  • 03 mars 2023
Läs mer
  • Konstens tips

Knut Andersson på Liljevalchs+

  • Anders Olofsson
  • 26 februari 2023
Läs mer
  • Konstens tips

Ulf Lundin hos Magnus Karlsson

  • Magnus Bons
  • 15 februari 2023

Lämna en kommentar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *

Denna webbplats använder Akismet för att minska skräppost. Lär dig hur din kommentardata bearbetas.

KONSTEN.NET
  • Recensioner
  • Tips
  • Konstkommentarer
  • Frågeformuläret
Nättidskrift om samtidskonst

Ange dina sökord och tryck på Enter.