Konsten
  • Recensioner
  • Frågeformuläret
  • Konstkommentarer
  • Tips
  • Om oss
  • Annonsera
  • Kontakta oss
  • Skribenter
  • Integritetspolicy
  • Prenumerera
Konsten.net på Instagram
magnusbons
Konsten.net uppdaterad med Thomas Olssons recension av Jenny Källman på Konstakademien och Björkholmen Gallery.
Konsten.net uppdaterad med Emma Wargs recension av Jockum Nordström på Liljevalchs+.
Min text i katalogen till Jockum Nordströms utställning på Liljevalchs+
Konsten.net uppdaterad med Anders Olofssons recension av Tove Kjellmark på Färgfabriken.
Konsten.net uppdaterad med Eva Asps tips av Carl Johan Erikson & Björn Larssons utställning Attraktionskampajnen på Tegen 2.
CM Lundberg, Konstakademien @cm_lundberg @konstakademien #konstennet
Följ
Konsten.net stöds av
  • Om oss
  • Annonsera
  • Skribenter
  • Kontakt
  • Integritetspolicy
  • Prenumerera
Facebook
Instagram
RSS
Konsten Konsten
Konsten
  • Recensioner
  • Tips
  • Konstkommentarer
  • Frågeformuläret

  • Konstens tips

“Interior / Exterior / Sculpture” på Belenius/Nordenhake

  • Anders Olofsson
  • 02 mars 2015
  • 7 views
15
Amir Fattal (översta bilden är av Przemek Pyszczek)

Att kommersiella gallerier använder sig av externa kuratorer är ganska vanligt utomlands, men ännu inte lika vanligt i Sverige. Synd, eftersom arbetsmodellen erbjuder ett sätt att använda den egna lokalen på ett kreativt sätt, eftersom ett par nya ögon granskar och bedömer allt det som känns välbekant. När nya galleriet Belenius/Nordenhake engagerar Saskia Neuman som kurator för en utställning med skulpturala och arkitektoniska former som tema är det just ett sådant alternativt seende som står i förgrunden.

Utställningens tre deltagande konstnärer – Amir Fattal, Przemek Pyszczek, Vanessa Safavi – har alla gemensamt att de bor och arbetar i Berlin, men utan att vara födda i Tyskland. Det gör att deras utprovande av en senmodernistisk skulptural estetik sammanflätas med deras egna personliga livshistorier på ett sätt som annars hade varit ovanligt.

Przemek Pyszczek har penetrerat den polska efterkrigsarkitekturen , och kommit upp med ett formspråk som har en hel del likheter med den svenska konkretismen. Men Pyszczek har brutit ned den sammanhållna estetiken i fragment, och sammanställt dem på ett nytt sätt i enlighet med det individuella minnets logik. Här och var materialiseras objekten, bara för att lika snabbt försvinna in i glömskan. Pyszczek hyllar på sitt eget lågmälda vis en konst som verkade inom ramarna för ett totalitärt system, men som ändå hävdade sin ambition att verka för ett bättre samhälle. Det är vemodigt och lite tragikomiskt på en och samma gång.

6
Vanessa Safavi

Amir Fattal återvinner ett mörkt kapitel i den tyska historien genom att utgå från de modeller av Berlinhus som den landsflyktige arkitekten Erich Mendelsohn skapade för den amerikanska krigsmaktens räkning under andra världskriget. Mendelshohn – som under 20-talet verkat som arkitekt i just Berlin – fick nu i uppdrag att återuppföra sina byggnader så att amerikanerna kunde träna på att förstöra dem. Fattals verk är starkt återhållna i sitt uttryck, men bär på en ironisk sprängkraft som inte ska underskattas.

Av de tre konstnärerna är det kanske Vanessa Safavi som står för det mest konventionella uttrycket. Hennes verk för en dialog med både minimalismen och popkonsten, och hon låter enkla metallformer skapa en slags färggranna “teckningar” i luften. Stundtals leds tankarna till föremål man kan hitta i hippa interiörbutiker, och det är nog precis vad konstnären är ute efter. Först när konsten flyttat in på denna scen blir den riktigt lik konst.

Adress: Jakobs torg 3, Stockholm
Utställningen pågår under perioden 19/2 – 15/3

Anders Olofsson (text), Belenius/Nordenhake (foto)

Print Friendly, PDF & EmailUtskriftsvänlig version
Dela med Facebook 8
Tweeta med Twitter 0
Dela med e-post 0
Anders Olofsson

Jag är Konstens grundare och ansvarige utgivare. Min bakgrund är brokig, och omfattar allt från IT-konsulting till konstkritik. Har tidigare jobbat för bl.a. Konstperspektiv och Statens konstråd. Numera pensionerad och med andra ord frilans.

Prenumerera

Prenumerera på nya artiklar från Konsten.net!

Du kan också vara intresserad av...
Läs mer
  • Konstens tips

Carl Johan Erikson & Björn Larsson på Tegen 2

  • Eva Asp
  • 30 januari 2023
Läs mer
  • Konstens tips

Joakim Forsgren på Extension Art Space

  • Eva Asp
  • 20 december 2022
Läs mer
  • Konstens tips

Theresa Traore Dahlberg hos Andréhn-Schiptjenko

  • Thomas Olsson
  • 04 december 2022

Lämna en kommentar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *

Denna webbplats använder Akismet för att minska skräppost. Lär dig hur din kommentardata bearbetas.

KONSTEN.NET
  • Recensioner
  • Tips
  • Konstkommentarer
  • Frågeformuläret
Nättidskrift om samtidskonst

Ange dina sökord och tryck på Enter.