Konsten
  • Recensioner
  • Frågeformuläret
  • Konstkommentarer
  • Tips
  • Om oss
  • Annonsera
  • Kontakta oss
  • Skribenter
  • Integritetspolicy
  • Prenumerera
Konsten.net på Instagram
magnusbons
Konsten.net uppdaterad med Emma Wargs recension av Jockum Nordström på Liljevalchs+.
Min text i katalogen till Jockum Nordströms utställning på Liljevalchs+
Konsten.net uppdaterad med Anders Olofssons recension av Tove Kjellmark på Färgfabriken.
Konsten.net uppdaterad med Eva Asps tips av Carl Johan Erikson & Björn Larssons utställning Attraktionskampajnen på Tegen 2.
CM Lundberg, Konstakademien @cm_lundberg @konstakademien #konstennet
Christina Thomas Dahlberg, Konstakademien @christinathomasdahlberg @konstakademien #konstennet
Följ
Konsten.net stöds av
  • Om oss
  • Annonsera
  • Skribenter
  • Kontakt
  • Integritetspolicy
  • Prenumerera
Facebook
Instagram
RSS
Konsten Konsten
Konsten
  • Recensioner
  • Tips
  • Konstkommentarer
  • Frågeformuläret

  • Konstens tips

Susanne Vollmer på SPGallery

  • Anders Olofsson
  • 15 juni 2011
  • 13 views

vollmerDet finns fortfarande chansen att se Susanne Vollmers nya utställning “Hypnopomp” på SPGallery. Och den chansen bör man ta. Vollmer har ett brinnande intresse för den moderna djuppsykologin, och i hennes verk hittar man spår efter alla de stora husgudarna: Rorschach, Freud, Jung. Vollmers fascination är dock inte av det illustrativa slaget, även om hon visualiserar djuppsykologins teorier och fallstudier i starka, minutiöst väl genomarbetade tuschmålningar, teckningar och ljudverk. Hon är mer ute efter den gåtfullhet och mångfald som finns bakom den vetenskapliga teorin och praktiken. När hon tar hjälp av Freuds egna vindlande drömreferat sammanställer hon dem med handbokens torrt sakliga tolkningar av drömmens detaljer, vilket skapar en närmast overklig stämning. Samma effekt uppstår när två skådespelare får associera kring jungianska arketyper och orden faller som mogna frukter, lika väntade som oförutsägbara.

Men allra mest imponerande är den serie teckningar som är Vollmers pågående projekt (det startade 2009), där inga begränsningar satts andra än att det är utomstående som föreslagit verkens tema (en metod som påminner om den Karolina Holmlund använt i sitt storverk “Det viljelösa projektet”). Ämnena har en gedigen gott- och-blandat-karaktär, och sträcker sig från “universums horisont” till “en målargubbes hårbotten”. Det lilla formatet och finstämda linjespelet antyder att konstnären gått in i ett meditativt tillstånd, där det egna jaget fått sätta sig i baksätet. En eftersträvansvärd position inte bara för konstnärer, skulle man kunna misstänka.

Adress: Kommendörsgatan 6, Stockholm
Utställningen pågår under perioden 26/5 – 18/6

Anders Olofsson (text), SPGallery (foto)

Print Friendly, PDF & EmailUtskriftsvänlig version
Dela med Facebook 0
Tweeta med Twitter 0
Dela med e-post 0
Anders Olofsson

Jag är Konstens grundare och ansvarige utgivare. Min bakgrund är brokig, och omfattar allt från IT-konsulting till konstkritik. Har tidigare jobbat för bl.a. Konstperspektiv och Statens konstråd. Numera pensionerad och med andra ord frilans.

Prenumerera

Prenumerera på nya artiklar från Konsten.net!

Du kan också vara intresserad av...
Läs mer
  • Konstens tips

Carl Johan Erikson & Björn Larsson på Tegen 2

  • Eva Asp
  • 30 januari 2023
Läs mer
  • Konstens tips

Joakim Forsgren på Extension Art Space

  • Eva Asp
  • 20 december 2022
Läs mer
  • Konstens tips

Theresa Traore Dahlberg hos Andréhn-Schiptjenko

  • Thomas Olsson
  • 04 december 2022

Lämna en kommentar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *

Denna webbplats använder Akismet för att minska skräppost. Lär dig hur din kommentardata bearbetas.

KONSTEN.NET
  • Recensioner
  • Tips
  • Konstkommentarer
  • Frågeformuläret
Nättidskrift om samtidskonst

Ange dina sökord och tryck på Enter.