
I december månad löper den hängivne galleribesökaren en överhängande risk att råka ut för en motbjudande julutställning. Eller så möter hen en mer eller mindre krystad grupputställning av galleriets konstnärer, med verk i presentanpassat mindre format. Visserligen har Grafiska Sällskapet just en medlemsutställning i galleriet, men temat ”Skogen” verkar passa konstnärerna som hand i handske.
För att det skulle kännas riktigt sammanhållet och intressant skulle man visserligen gärna kunna gallra bort hälften av verken, men då finns risken att man skulle missa träden för all skog. Galleriet har i utställningens spretiga natur istället valt att försöka binda samman verken i en enkel men effektiv väggteckning. Denna bildar både en tidslinje samt en fond för bilderna att förhålla sig till. Det finns gott om färgstarka verk på väggarna, men det är ändå de svartvita, enkla bilderna som blir den riktiga behållningen i denna brokiga grupputställning.

De riktiga pärlorna i utställningen ”Skogen” är överraskande många. Det är tydligt att skogen är symbiotisk med grafikerna och förhållandet dem emellan skapar åtskilliga intressanta tolkningar. Precis vid entrén sitter P O Nilssons små ”klassiska” blad. De föreställer dungar eller klungor av träd och enar. Det är små bilder men riktigt gripande sådana. Som enskilda minnen eller som kvarglömda existenser blir de stående. Ett annat verk som står ut och kanhända ger mer arkaiska eller mytologiska referenser, är Eva Lindgrens ”Svan”, som både bjuder på fina, känsliga linjer, stark teckning och välbehövlig kontrastverkan. Sedan är det svårt att inte falla för Eva Grytts ”Bok-skog” där en bok är uppsatt uppslagen med ryggen mot betraktaren (nedre bilden). Här har vi ett slags bokobjekt som visar bokbindarkonstens förtjänster genom vackert dekorativa pärmar monterad på en inbjudande susande skogsbakgrund. De verk som kanske utmanar mest, både estetiskt och tematiskt på utställningen är Göran Nilssons stora blad föreställande i stort sett: kalhyggen (övre bilden). Får man tycka att dessa miljöer är riktigt vackra? Måhända inte som företeelser i en värld som strävar efter någon form av hållbar utveckling. Men för de av oss som ser ”Ödelandet” som en bitterljuv tillflyktsort, en viloplats och en smula respit i det ständigt påjagande livet. För oss blir Göran Nilssons bilder något alldeles extra.
Adress: Hornsgatan 6, Stockholm
Utställningen pågår under perioden 23/11 – 15/12
Jakob Anckarsvärd (text), Grafiska Sällskapet (foto)





















