Konsten
  • Recensioner
  • Frågeformuläret
  • Konstkommentarer
  • Tips
  • Om oss
  • Annonsera
  • Kontakta oss
  • Skribenter
  • Integritetspolicy
Konsten.net på Instagram
magnusbons
Bruce Nauman, Hamburger Bahnhof #brucenauman @hamburger_bahnhof #konstennet
Zuzanna Hertzberg, KW Institute for contempirary art/ Berlin biennale 12 @zuzannahertzberg @kwinstitutefcontemporaryart @berlinbiennale #konstennet
Myriam El Haïk, KW Institute for contempirary art / Berlin Biennale 12 @myriamelhaik @kwinstitutefcontemporaryart @berlinbiennale #konstennet
Konsten.net uppdaterad med Emma Wargs recension av Släpljus på Carl Eldhs Ateljémusuem.
Nancy Holt, Bildmuseet #nancyholt @holtsmithsonfoundation @bildmuseet #konstennet
Eva Kotátková, Bildmuseet @evakotatkova @bildmuseet #konstennet
Följ
Konsten.net stöds av
  • Om oss
  • Annonsera
  • Skribenter
  • Kontakt
  • Integritetspolicy
Facebook
Instagram
RSS
Konsten Konsten
Konsten
  • Recensioner
  • Tips
  • Konstkommentarer
  • Frågeformuläret

  • Konstens tips

Odenplans tunnelbanestation, Stockholm: Carl Johan Engberg (10/12 2008-14/3)

  • Redaktionen
  • 01 januari 2009
  • 11 views

Ett av de bästa konstverken man kan se just nu visas inte ens på ett galleri eller en i en konsthall. Carl Johan Engbergs videoverk ”Nu river vi kyrkan” kan beskådas i SL:s konstmonter på Odenplans tunnelbanestation. Montern används för att visa arbeten av nyligen utexaminerade studenter från Sveriges konst- och designhögskolor. Carl Johan Engberg gick ut konsthögskolan Valand 2008, och filmen har redan visats både runt om i Sverige och utomlands. ”Nu river vi kyrkan” dokumenterar rivningen av Maglarps Nya kyrka år 2007. Bakom rivningen låg en långdragen process som varade i 30 år. Kyrkan revs på grund av eftersatt underhåll, men att riva en kyrka är något som framkallar känslor även hos den som inte i normala fall skulle beteckna sig som kristen. Engbergs film är samtidigt närgången och pietetsfull. Med klinisk saklighet visar han hur varje del av byggnaden demoleras, samtidigt som det är uppenbart att både människorna som utför i rivningsarbetet och de som tittar på är känslomässigt engagerade. Trots att verket bara varar i 8 minuter förmår det säga oändligt mycket om vår relation till kulturarvet vi alla delar. Det prosaiska och det symboliska vävs tätt samman med varandra. (Adress: Odenplan, Stockholm)

Anders Olofsson
Print Friendly, PDF & EmailUtskriftsvänlig version
Dela med Facebook 0
Tweeta med Twitter 0
Dela med e-post 0
Redaktionen

Redaktionen står som författare av osignerat material och av texter som inte författats av en av Konsten.net:s ordinarie skribenter.





Prenumerera

Prenumerera på nya artiklar från Konsten.net!

Du kan också vara intresserad av...
Läs mer
  • Konstens tips

Tilda Lovell hos Anna Bohman

  • Peter Cornell
  • 30 maj 2022
Läs mer
  • Konstens tips

Zimm Hall på Spökavfarten

  • Thomas Olsson
  • 20 maj 2022
Läs mer
  • Konstens tips

Karin Karinsson på Macken i Malmö

  • Johanna Theander
  • 13 maj 2022

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *

Denna webbplats använder Akismet för att minska skräppost. Lär dig hur din kommentardata bearbetas.

KONSTEN.NET
  • Recensioner
  • Tips
  • Konstkommentarer
  • Frågeformuläret
Nättidskrift om samtidskonst

Ange dina sökord och tryck på Enter.