Dubbelgångaren – den andra mörka uppenbarelsen av ens egen person – var ett återkommande tema i Jorge Luis Borges författarskap. Också i hans mardrömmar som författaren själv berättat. I dessa drömmar stod Borges framför en spegel och såg på andra sidan reflexionsskivan sitt andra jag med en mask framför ansiktet, vilken han inte vågade lyfta bort av rädslan för att upptäcka den verklige Borges. Tankarna går osökt till den argentinske författarens nattliga upplevelser och hans idéer om jagets föränderlighet när jag besöker Nandipha Mntambos andra utställning på galleri Andréhn-Schiptjenko och i Stockholm.

Precis som Borges tycks Mntambo använda dubbelgångarens symbolik och metafor för att uttrycka alla parallella möjligheter som kan inträffa och bli, eller som också inte inträffar eller blir. Uttryckt på ett annat sätt: Mntambos konst destabiliserar och utmanar de etablerade dikotomierna som styr våra föreställningar, uppfattningar och värderingar om oss själva och de andra. Detta blir tydligast i skulpturgruppen Contempt Waiting, två kohudar skulpterade till huvor eller pucklar som hängande från taket verkar sväva i luften. Lika i form och materialitet är de varandras spegelbild men betraktade som en helhet inser man att även tomrummet under hudarna vibrerar lika mycket av potentiella betydelse- och meningsbildningar.

I de stora oljedukarna, Past Present 1-4, skapar de olika tunna lagren av dova och jordiga färger en djupverkan som påminner om kroppens 3-dimensionalitet. Också de faktum att dukarna är hela tio centimeter djupa betonar intrycket, och avslöjar kanske konstnärens arbetsvana med skulpturmediet. Detsamma kan sägas om verken med svart tusch där de iträdda kohårstofsarna spränger papprets 2-dimensionalitet. Det hela är väldigt effektfullt och samspelar dessutom fint med skulpturerna på mer än ett sätt. Något går dock alltid förlorat i översättningar, från tanke till medium, från ett medium till ett annat. Det är uppenbart att Mntambo fortfarande fördjupar sig i sitt måleri men jag ser fram emot den resan, för det är ett rent nöje att se hur hon omförhandlar och omdefinierar något så elementärt och komplext som vår uppfattning om människan.
Adress: Hudiksvallsgatan 8, Stockholm
Utställningen pågår under perioden 23/4 – 23/5
Gabriela López (text), Andréhn-Schiptjenko (foto)


















