
Av detta ser man inga spår i Ais stora utställning på Helsingforsbaserade Galerie Forsblom (som nu utvidgar till Stockholm och flyttar in i Galleri Lars Bohmans tidigare lokaler). Förutom ett objekt med staplade livbojar i marmor. Kanske ett första smakprov på vad som kommer på flyktingtemat? I och för sig har Ai redan klätt in pelare i Berlin med flytvästar och låtit fotografera sig själv som drunknad på en grekisk strand. Ni vet vilket foto han anspelar på genom den – i mina ögon – svårsmälta handlingen.

I utställningen finns till exempel en samling traditionella kinesiska krukor men glaserade i samma metallglänsande färger som exklusiva bilmärken. Märkligt förslutna står de perfekt tillverkade objekten på ett vitt podium. I en glasmonter står en tvåtusenårig vas prydd med Coca Colas logga. Som ett uppdaterat museiföremål. Och så finns en berömd svit bilder – här i lego – som dokumenterar Ais performance från 1995 där han släpper en gammal urna i golvet.

Över lag vi ser oklanderliga objekt, redo att omsättas på den internationella konstmarknaden. Det är en perfektion i nivå med de största av dagens konstnärer; eller ska vi istället säga de högst betalda? Jeff Koons namn dyker upp i huvudet. Att finska Galerie Forsblom lyckats fånga in en av världens just nu mest omsvärmade konstnärer är förstås något av en bragd. Och visst är det rätt speciellt att kunna ta del av konst på den här nivån på ett galleri i Stockholm.

Fortfarande smart och brännande är ändå sviten ”Study of Perspective”, en fotografisk serie där Ai ger fingret åt politiska makthavare världen över, symboliserade genom berömda platser och byggnader. Vi känner igen Himmelska fridens torg, det brittiska parlamentet och Triumfbågen bland andra. Även konstverk som Tatlins torn finns med i urvalet. Får vi kanske längre fram se hur Ai pekar finger åt sin egen konst?
Magnus Bons
Foto: Galerie Forsblom, Karlavägen 9. Utställningen pågår 5 februari – 26 mars 2017





















