
Och så släpps de stora färggranna luftsäckarna loss. De erövras, förloras, tämjs och förs samman igen. En hel livskamp utspelar sig. Trots gestalternas begränsningar är livsviljan enorm och drivs vidare av kärlek och längtan. Några agerar solitärt och andra i par, men är ändå i flera meningar samstämmiga. De är alla sökande kvinnor med begär, på väg mot ett mål.

Kroppens uttryck kan inte frikopplas från sinnenas upplevelser. Arbeten utförda av den skapande handen blir kroppens relation till tingen. Skulpturerna har också de kroppar, är taktila och känns märkligt mänskliga. Besökaren kan gå in i en fläktuppblåst luftsäck, se en video från en blå performance och följa Ettuns vandring mellan städerna. Genom en annan video kan man uppleva hur det känns att öppna en burk sardiner mellan läpparna. Skulpturerna är konstruerade av ting från vardagen – som baljor, hinkar och skurhandskar – och sammansatta till något med helt ny betydelse. Vad jag förstår har Tamar Ettun i någon bemärkelse funnit allt på sin livsvandring – allt är sammansatt av erfarenheter. Själv känner jag mig som Alice i Underlandet där jag kryssar mellan flygande gestalter, halva magiska ägg och märkliga skulpturpersonligheter.
Marit Jonsson
Foto: Marit Jonsson, Charlie Rubin, Tamar Ettun (uppifrån och ner). Uppsala konstmuseum, Drottning Christinas väg 1 E, Uppsala. Utställningen pågår 12 maj – 21 augusti 2016


















