Konsten https://konsten.net Konsten.net - nättidskrift om samtidskonst Tue, 29 Nov 2022 08:14:20 +0000 sv-SE hourly 1 https://konsten.net/wp-content/uploads/2021/02/konsten-100x100.png Konsten https://konsten.net 32 32 Hanna Ljungh på Marabouparken https://konsten.net/hanna-ljungh-pa-marabouparken/ https://konsten.net/hanna-ljungh-pa-marabouparken/#respond Tue, 29 Nov 2022 08:14:20 +0000 https://konsten.net/?p=32367 https://konsten.net/hanna-ljungh-pa-marabouparken/feed/ 0 “Halima om de sina” av Salad Hilowle https://konsten.net/halima-om-de-sina-av-salad-hilowle/ https://konsten.net/halima-om-de-sina-av-salad-hilowle/#respond Fri, 25 Nov 2022 10:21:33 +0000 https://konsten.net/?p=32361 https://konsten.net/halima-om-de-sina-av-salad-hilowle/feed/ 0 Nan Goldin på Moderna museet https://konsten.net/nan-goldin-pa-moderna-museet/ https://konsten.net/nan-goldin-pa-moderna-museet/#respond Sun, 20 Nov 2022 17:21:12 +0000 https://konsten.net/?p=32338 https://konsten.net/nan-goldin-pa-moderna-museet/feed/ 0 I staden växer ett fält på Malmö konsthall https://konsten.net/i-staden-vaxer-ett-falt-pa-malmo-konsthall/ https://konsten.net/i-staden-vaxer-ett-falt-pa-malmo-konsthall/#respond Mon, 14 Nov 2022 08:00:30 +0000 https://konsten.net/?p=32288 https://konsten.net/i-staden-vaxer-ett-falt-pa-malmo-konsthall/feed/ 0 ”Min totala njutning” på Lilith Performance Studio https://konsten.net/min-totala-njutning-pa-lilith-performance-studio/ https://konsten.net/min-totala-njutning-pa-lilith-performance-studio/#respond Wed, 09 Nov 2022 08:19:07 +0000 https://konsten.net/?p=32321 https://konsten.net/min-totala-njutning-pa-lilith-performance-studio/feed/ 0 Postmodernismen på Konstakademien & Eizin Öijer på Andréhn-Schiptjenko https://konsten.net/postmodernismen-pa-konstakademien-eizin-oijer-pa-andrehn-schiptjenko/ https://konsten.net/postmodernismen-pa-konstakademien-eizin-oijer-pa-andrehn-schiptjenko/#respond Mon, 07 Nov 2022 11:55:20 +0000 https://konsten.net/?p=32304 https://konsten.net/postmodernismen-pa-konstakademien-eizin-oijer-pa-andrehn-schiptjenko/feed/ 0 Katrine Helmersson på Björkholmen Gallery https://konsten.net/katrine-helmersson-pa-bjorkholmen-gallery/ https://konsten.net/katrine-helmersson-pa-bjorkholmen-gallery/#respond Thu, 03 Nov 2022 08:48:49 +0000 https://konsten.net/?p=32277 https://konsten.net/katrine-helmersson-pa-bjorkholmen-gallery/feed/ 0 Liva Isakson Lundin/Wetterling och Leontine Arvidsson/Anna Bohman https://konsten.net/liva-isakson-lundin-och-leontine-arvidsson/ https://konsten.net/liva-isakson-lundin-och-leontine-arvidsson/#respond Tue, 01 Nov 2022 08:33:55 +0000 https://konsten.net/?p=32261 https://konsten.net/liva-isakson-lundin-och-leontine-arvidsson/feed/ 0 Slutreplik: Gedin & Ravini svarar Jönsson https://konsten.net/slutreplik-gedin-ravini-svarar-jonsson/ https://konsten.net/slutreplik-gedin-ravini-svarar-jonsson/#respond Sat, 29 Oct 2022 07:00:21 +0000 https://konsten.net/?p=32255 https://konsten.net/slutreplik-gedin-ravini-svarar-jonsson/feed/ 0 Jönsson svarar Gedin & Ravini om documenta 15 https://konsten.net/jonsson-svarar-gedin-ravini-om-documenta-15/ https://konsten.net/jonsson-svarar-gedin-ravini-om-documenta-15/#respond Fri, 28 Oct 2022 09:52:31 +0000 https://konsten.net/?p=32250 https://konsten.net/jonsson-svarar-gedin-ravini-om-documenta-15/feed/ 0